Przepisy - agrestSprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >> 

Agrest to owoc pochodzenia europejskiego, uznawany niegdyś za oznakę szczęścia domowego ogniska. Jest kolczastym krzewem, wysokości do 2 metrów, a jego liście są trój lub pięcioklapowe. Kolce występują na wszystkich pędach, u nasady pączków. Niektóre odmiany agrestu mają liczne drobne kolce na całej powierzchni w dolnej części pędów.

Pędy agrestu obumierają po kilkunastu latach. Młode pędy wyrastają z szyjki korzeniowej lub przynasadowej części pędów starych. System korzeniowy agrestu sięga do głębokości 1 metra.
Agrest należy do roślin samopylnych, natomiast zapylanie obcym pyłkiem wpływa pozytywnie na wielkość plonu. Jeśli plantacje są dobrze prowadzone, jego wydajność może być zbliżona do uprawy porzeczki czerwonej. Plantacje agrestu mogą dobrze owocować przez 10-15 lat.

Należy do rodziny owoców jagodowych i ma długi sezon zbiorczy, tzn. od maja do sierpnia. Owoce dojrzewają powoli i nie zachodzi konieczność tak szybkiego ich zbioru, jak czarnej porzeczki. Owoce agrestu mogą mieć barwę żółtą, zieloną i czerwoną, niekiedy pokryte są drobnym meszkiem.

Agrest należy do krzewów, które jako pierwsze robią się zielone wiosną i jako pierwszy dostarcza nam swoich owoców. Owoce te nadają się do spożywania na surowo oraz do przeróżnych wyrób, np. dżemy, galaretki, kompoty.

Agrest zawiera dużą ilość magnezu i wapnia, pozytywnie wpływa na wzrost kości i zębów, natomiast pestki i gruba skórka ułatwia procesy trawienne. Znalazł także zastosowanie w kosmetologii i jest składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych. Jest to zasługą obecnych w nim antyoksydantów.


Lista przepisów kulinarnych: